Alle nyheder

Onsdag, 02 marts 2016 13:15

INDSAMLING TIL NYE BÅDE

IKKE BARE LIGASEJLERNE, MEN OGSÅ KLUBBENS ØVRIGE MEDLEMMER MANGLER TIDSVARENDE BÅDE

Det er allerede flere gange pointeret, at vores bedste sejlere faktisk ikke har nogen relevante træningsfaciliteter her i Lynæs. Alligevel sejlede LYNÆS en flot 7.-plads hjem i Sejlsportsligaen 2015. Blandt andet fordi 10-12 stykker af dem tog til Hellerup flere gange for at træne. Der må i 2016 forventes kraftigere konkurrence i ligaen, ligesom bådene i Hellerup bliver brugt langt mere nu end tidligere. Og det er noget bøvl ikke at kunne træne hjemme.

Men klubbens øvrige sejlere har heller ikke noget moderne materiel at træne og blive bedre i. Ud over Sejlerskolens SPICA fra 1974 råder klubben over 2 Ynglinge fra 1960'erne, hvoraf den ene er dømt skrotningsmoden, og den anden ikke har det godt. - Hvis vi vil leve op til at være en idrætsklub, og til klubbens formålsparagraf om at uddanne medlemmerne, blandt andet i kapsejlads, så skal der ske noget. Og så er det ganske vist, at nye, spændende både, vil kunne lokke flere medlemmer til.

Som bekendt har klubben 50-års jubilæum i 2016. Derfor er der nu startet en jubilæums-indsamling til anskaffelse af moderne grej. Du kan være med til at gøre vores planer til virkelighed!

Det er faktisk meget nemt at komme af med sit bidrag. Du skal blot finde dit plastikkort frem, og så trykke her: https://dk.betternow.org/fundraisers/lynaes-skal-have-nyt-grej-i-jubilaeumsaret.  

Hvis du sørger for at give de oplysninger indsamlingssiden beder om, så er dit bidrag, som du selv fastsætter, oven i købet skattefradragsberettiget efter de gældende skatteregler, så du kan roligt runde lidt op!

Henrik P

Læst 1679 gange Senest ændret Fredag, 02 september 2016 18:05