Alle nyheder

Tirsdag, 10 maj 2016 06:54

LIGAHOLDET PÅ FORGÆVES TRÆNINGSTUR

Benhård og tæt sejlads Benhård og tæt sejlads Sejlsportsligaen

INGEN VIND PÅ ØRESUND VED KLUBBENS J/70 TRÆNING

Søndag, den 8. maj drog vores hold med træner og rib afsted til Hellerup for at træne i en lejet båd. Der var i Lynæs fin vind med 5-7 m/sek fra SØ. Holdet bestod af Henrik Wamsler, Rasmus Winston Rasmussen, Martin Bach Larsen og Stefan Bruun-Nielsen. Frederik deltog som træner og fik sammen med David læsset FUTTEN op på traileren og kørte den til Hellerup og hjem igen.

Da alle stod på kajen i Hellerup, var der ikke den allermindste lille vind der rørte sig, så efter at have siddet en times tid i båden på land, kunne sejlere og træner tage hjem uden at have opnået ret meget ud over at have spildt en søndag eftermiddag.

Første stævne i ligaen er 20.-22. maj i Oure. Det nærmer sig, så derfor er det meget vigtigt, at holdet får trænet nu, hvis vi skal gøre os gældende i forsommerens 2 stævner.

Havde vi i klubben haft noget relevant at træne i, hjemme i Lynæs, det vil sige helst konkurrencebåden, J/70, men ellers en anden moderne sportsbåd, så ville det give helt anderledes, rimelige forhold for vores ligasejlere. - Du kan støtte kampen for at skaffe midler til anskaffelsen ved at donere et beløb til klubbens Jubilæumsindsamling, som nemmest findes fra forsiden af www.lynaes.dk.

Henrik P

Læst 979 gange Senest ændret Mandag, 20 juni 2016 16:06