Alle nyheder

Torsdag, 21 januar 2016 18:43

MANGLENDE TRÆNINGSFACILITETER

Kampen er i gang m Lynæs i pink Kampen er i gang m Lynæs i pink

SEJLKLUBBEN LYNÆS ER EN AF LANDETS BEDSTE KLUBBER, HVILKET BLEV DEMONSTRERET MED VORES 7.-PLADS I SEJLSPORTSLIGAEN - DANMARKSMESTERSKABET FOR KLUBHOLD. SVARENDE TIL SUPERLIGAEN I FODBOLD.

Vores flotte placering må forudses at blive vanskelig at holde fast i, når sæsonen 2016 går i gang, hvis ikke vi gør noget.

Urimelige træningsmuligheder

Det skyldes helt overvejende, at klubbens faciliteter til træning er ikke eksisterende. - Klubben har grej til juniorer og sejlerskole, men ikke noget til de store ungdomssejlere og voksne, der f.eks. efter juniortiden ønsker at forsætte med at sejle kapsejlads. 

I 2015 tog en glad flok fra Lynæs 3 gange i løbet af foråret til Hellerup Sejlklub og lånte, mod betaling, deres J/70'ere for at få lidt viden om sejlads i en moderne kapsejladsbåd. I Hellerup er der nu mere run på bådene, ud over at det er dyrt og bøvlet, at træning skal foregå så langt fra Lynæs. Træningsfrekvensen bliver også alt for lav til for alvor at batte noget. Som en start kunne det være OK, men ikke som en fortsat løsning.

Som I ved, har klubben derfor nu i et års tid arbejdet på at skaffe J/70'ere til Lynæs. 

For 2016 skal vi i gang med en indsamling!

Klubbens økonomi rækker ikke til anskaffelser i den størrelsesorden, så derfor har vi siden foråret '15 arbejdet med Halsnæs Kommune om støtte, ligesom forskellige sponsorer er forsøgt trukket ind i projektet.

Kommunens holdning vil efter planen komme frem i løbet af februar, når man er helt færdig med den store Idrætsanalyse. Derefter kan vi gå i gang med en række fonde. Men for at komme i gang, og for at vi over for øvrige parter kan demonstrere villighed i klubben til også selv at gøre en kontant indsats, vil vi allerede i den allernærmeste fremtid starte en indsamling blandt klubbens medlemmer, så vi alle sammen kan være med til at sikre, at Sejlklubben Lynæs kan blive ved med at være på danmarkskortet.

Tænk allerede nu over, om der, ud over dig selv, er nogen i din omgangskreds, der kunne tænkes at ville støtte dette meget prisværdige formål.

Det vil du meget snart høre mere om.

Vil du se, hvad J/70-sejlads er, så klik her: https://www.youtube.com/watch?v=31dLgnEKdUs#t=716, eller se på www.sejlsportsligaen.dk.

Henrik P

Læst 1469 gange Senest ændret Mandag, 09 maj 2016 18:35