Alle nyheder

Tirsdag, 25 august 2015 09:24

ROLF OG CO VENTER PÅ UDFORDRERNE

FØRSTE DEL AF KLUBMESTERSKABET ER NU SEJLET, OG ROLF & CO VENTER PÅ UDFORDRERNE!

Søndag, den 23. august, blev første del af årets klubmesterskab afviklet som en duel mellem WAPITI og RUBELLA foran tilskuerne på Oplevelsesbroen. Der var både en del af klubbens medlemmer ude for at følge sejladserne og så en masse badere og turister, der fik en uventet oplevelse i det flotte vejr.

Vinder efter 6 sejladser, med 5 sejre, blev WAPITI med Rolf, Gert og Michael. - RUBELLA, sejlet af Henrik W., Henning og Carsten leverede en flot indsats, men måtte se i øjnene, at WAPITI bare gjorde det bedre. Det blev sjov og flot kapsejlads.

Dagen fortsatte i klubhuset med præmieoverrækkelse og livetracking på storskærm fra vores holds kamp i Sejlsportsligaen. De kæmpede i samme weekend for klubben i Faaborg. Og så var der kaffe og kage til alle. Jean leverede en "Mettes Kage", som må blive en klassiker! - og Fest- og Aktivitetsudvalget sørgede for kaffe ad libitum og nogle ganske specielle øller.

For at få klubmesterskabet 2015 endeligt afgjort mangler Kapsejladsudvalget nu blot at modtage besked fra klubbens øvrige sejlere, hvis nogen ønsker at udfordre WAPITI i en tilsvarende konkurrence. Ellers vil Rolf og Co blive udnævnt til klubmestre efter kun én dyst.

Se billeder og andet på sejlklubbens Facebook-side.

Henrik P

Læst 1568 gange Senest ændret Torsdag, 01 oktober 2015 09:48