Alle nyheder

Torsdag, 04 juni 2015 16:07

LIGAPROJEKTET BLEV BEGAVET

Endelig penge til ligaen

Sejlklubben Lynæs har netop fået bevilget et tilskud fra Halsnæs Kommune til klubbens deltagelse i 1. division i den landsdækkende Sejlsportsliga. Tilskuddet er på kr. 21.500.

Sejlsportsligaen er – som noget nyt – et danmarksmesterskab for klubhold, ikke for individuelle sejlere. Samtidig har klubben den ambition, at så mange af klubbens medlemmer som muligt deltager i træningen i forbindelse med ligaen, for at så mange som muligt kan få glæde af at se, hvordan de bedste bærer sig ad med at være de bedste, og gerne selv kan blive bedre. Sejlerne i naboklubberne i kommunen, Hundested Motor og Sejlklub og Frederiksværk Sejlklub, har også været inviteret til at være med i træningerne.

Det er ikke gratis at være med i ligaen

F.eks. er sejlerne nødt til at leje både i Hellerup Sejlklub, når de skal træne i den bådtype, som ligasejladserne afvikles i. En moderne, hurtig og velsejlende sportsbåd, af typen J/70, der også anvendes i ligasejladserne i Tyskland og Sverige. Leje af bådene er ikke gratis, ligesom deltagelse i ligaens 4 stævner forskellige steder i landet heller ikke er det. Det har endnu ikke været muligt for klubben at finde sponsorer til at dække nogle af udgifterne. Derfor er rigtig dejligt, at der har kunnet findes penge i kommunens udviklingspulje til at støtte klubbens arbejde for at dygtiggøre sejlerne og bringe Lynæs og Halsnæs på danmarkskortet.

2. afdeling af ligaen foregår i Horsens

Fra fredag, den 12. juni, sejles 2. afdeling af ligaen i Horsens. Lynæs’s hold er ikke udtaget endnu, men alle de involverede sejlere er stærkt opsatte på at gøre det endnu bedre end ved debuten i 1. afdeling i Skive. Her endte holdet på en 11. plads blandt de 18 hold. Rigtig flot. Ikke mindst taget i betragtning, at det var første gang Lynæs var med, og at vejrforholdene var særdeles barske, men sejlerne brænder for at gøre det bedre i Horsens.

Læst 1150 gange Senest ændret Søndag, 05 Juli 2015 18:15