Alle nyheder

Søndag, 10 maj 2015 16:19

VORES HOLD GJORDE DET GODT

VORES HOLD GJORDE DET GODT Så bommes der...
FØRSTE AFDELING AF SEJLSPORTSLIGAEN ER SLUT
Søndag eftermiddag ved 15-tiden sluttede sejladserne i Skive efter afvikling af 42 sejladser. Hvert af de 18 hold i ligaen har sejlet 14 sejladser. 4 fredag i god mellemluft, lørdag 6 sejladser i 8-10 m/sek., og søndag var det så blæsevejr med 10-15 m/sek., hvilket stillede store krav til besætningernes tekniske formåen.
Vores hold, som bestod af Sofus, Riise, David og Stephan, deltog i Sejlsportsligaen for første gang, og LYNÆS sluttede på en ganske flot 11.-plads. Og de har lært en masse til 2. afdeling skal sejles 12.-14. juni i Horsens. Der er ingen tvivl om, at niveauet er meget højt i 1. divisionen, så der skal gøres lidt for at få samlet erfaringerne fra 1. afdeling sammen til Horsens-stævnet.
Konkurrencen er benhård og de fleste af de øvrige hold består af OL-folk og meget sammensejlede besætninger fra andre klasser. F.eks. består vinderholdet fra Frederikshavn af landets formodentlig bedste team i Melges 24, så de har stor teknisk rutine i at sejle sportsbåd med asymetrisk spiler. Det samme gælder nogle af folkene i mange af de øvrige både. Vores hold har alene erfaringen fra de 3 gange, de har været på vandet i lejede J/70'ere i Hellerup.
Rorgænger var Sofus, som siger: "Det har været rigtig sjovt at være med. Det er rigtig godt at være med blandt så mange rigtig hurtige besætninger i både, der er bygget til at sejle stærkt. Det gik rimeligt, og rart at slutte på en 2.-plads i sidste sejlads. Nu skal vi lige have optimeret tingene til næste stævne i Horsens, så vi kan være med lidt længere fremme."

Der har hele weekend været vist tracking af bådene fra www.sejlsportsligaen.dk, og søndag eftermiddag har der være live streaming fra vandet med Susanne Boidin som kommentator. Det kan ses på Youtube.

Henrik P 

Læst 1158 gange Senest ændret Tirsdag, 16 juni 2015 13:20