Alle nyheder

Fredag, 08 maj 2015 07:51

SEJLSPORTSLIGAEN ER I GANG

FØRSTE STÆVNE I LIGAEN LÆGGER FRA LAND I SKIVE I DAG FREDAG, DEN 8. MAJ

Vores hold er på plads i Skive, og skal sikre LYNÆS en god start på ligaen.

Det er første gang LYNÆS er med i Sejlsportsligaen, som startede i 2014. Det tændte interessen hos vores medlemmer, så klubben meldte sig til de kvalifikationssejladser, der blev afviklet i oktober. Her fik LYNÆS en flot delt andenplads, og sikrede sig der med en af de 5 ledige pladser i ligaen. Gennem vinteren er der også blevet etableret en 2. division, men LYNÆS deltager i 1. division.
Holdet i Skive består af Sofus, Riise, John og David, så vi stiller med et hold, der vil kunne gøre sig godt gældende her i ligaens første stævne.

Sejladserne kan lørdag og søndag kan følges direkte med live streaming fra Skive Fjord, så klik ind på www.sejlsportsligaen.dk og følg vores hold i deres kamp på vandet. Du kan også følge med på Sejlsportsligaens Facebookside.

Henrik P
Læst 1006 gange Senest ændret Tirsdag, 16 juni 2015 13:20