Alle nyheder

Tirsdag, 28 april 2015 09:30

VORES HOLD TIL FØRSTE LIGASTÆVNE ER UDTAGET

EFTER 3 TRÆNINGSSAMLINGER I HELLERUP ER VORES HOLD UDTAGET
En god halv snes af klubbens medlemmer har været i Hellerup Sejlklub 3 gange for at træne i deres 2 J/70'ere. Det har været rigtig sjovt at bruge 3 dage på det, og med perfekt vejr hver gang. Efter den sidste træningsdag har Kapsejladsudvalget nu udtaget holdet til første stævne i Sejlsportsligaen, som afvikles 8.-10. maj i Skive. Det ideelle ville selvfølgelig være, hvis vi selv havde både til formålet, men godt at vi i det mindste kunne finde træningsmulighed et andet sted på Sjælland.
Lynæs Marinecenter har sammen med Garmin sponsoreret et kamera til Juniorafdelingen, som kan tåle at tage billeder på vandet. Det har David haft med i Hellerup, og du kan se en lille film fra sejladserne her. Se også de "telefonbilleder" Rasmus har taget. Masser af billeder med blåt vand og sol- herligt!
Idéen med at deltage i Sejlsportsligaen - ud over, forhåbentlig, at demonstrere, at Lynæs har skrappe sejlere - er at alle klubbens medlemmer skal have mulighed for at træne sammen med klubbens stjerner, og der ved selv blive bedre til den sportslige del af vores alle sammens fornøjelse.
Dem vi skal heppe på den 8. maj er Sofus Pedersen, Jesper Riise, David Corneliussen og John Grønsund. Følg med på www.sejlsportsligaen.dk hvor fra der vil være løbende opdateringer hele weekenden.

Henrik P
Læst 1825 gange Senest ændret Søndag, 10 maj 2015 16:18