Alle nyheder

Torsdag, 10 oktober 2013 16:34

GAVEREGN OVER JUNIORERNE

Klubbens nye trailer Klubbens nye trailer Frederikke Biering
KLUBBENS JUNIORER HAR FÅET MILDE - OG GODE - GAVER FRA FLERE SIDER.

Midt i sommer bevilgede Jens Chr. Jensens Fond et beløb til køb af en trailer til transport af en af klubbens ribs. Det har i hvert fald i 25 år været et ønske fra juniorafdelingen, at man kunne have en følgebåd med rundt til stævner.
Nu er det lykkedes. Traileren er kommet og blev formelt overdraget ved juniorernes afslutningsmiddag, den 7. oktober.

Med til middagen havde juniorerne inviteret bestyrelsen for Jens Chr. Jensens Fond for at kunne sig TAK for den flotte trailer, som fonden har doneret. Den vil være til stor hjælp, når juniorerne drager til udenbys stævner.

På billedet ses Hanne og Henrik fra fondens bestyrelse ( Ejler var desværre forhindret i at deltage) sammen med nogle af sejlklubbens glade juniorer (Sissel, Sofia, Frida, Marius og Oscar).

Nyt tøj til juniorerne

For at det ikke skulle være løwn, så har Juniorudvalget samtidig modtaget en overdådig gave fra Dansk Sejlunion (DS).

I bestræbelserne på at få flere unge mennesker ind i klubberne har DS et projekt - "Klub 1000" - kørende. En af projektets kontante aktiviteter har været, at de 50 klubber, der har haft størst fremgang i antallet af medlemmer under 24 år, er blevet inviteret til en reception, hvor de har fået overrakt lige så mange våddragter og veste, som nævnte medlemstal er steget.

I vores klub var tallet steget med 15, så derfor har Juniorudvalget modtaget hele 15 våddragter og 15 veste!! Sponsorer på de milde gaver er Torm og Gul. Nu er der ingen undskyldning for ikke at komme på vandet selv om det regner eller er lidt småkoldt!

Kom ikke og sig, at vi ikke har glæde af DS! 

Også tak til Jyllinge Nord

For nylig havde Jyllinge Nord en klubtur til Lynæs, hvor de lånte vores klubhus. Redaktionen er blevet bedt om at bringe følgende taksigelse:

Kære Jyllinge Nord 

1000 tak for det flotte gavekort I efterlod til os, da I senest lånte vor Sejlklub i Lynæs.

I aften den 7. Oktober har vi købt ind til afslutningsmiddag for vor junior-afdeling, og der var til både grillede burgers og regnbue-is til alle. 

Her fra Sejlklubben Lynæs' juniorafdeling skal der lyde et stort TAK for mad !!

Og TAK for den flotte gave. 

I er velkommen tilbage !! ...og havde været det uanset. 

Med venlig sejler hilsen 

Frederikke Biering

Sejlklubben Lynæs

Læst 1273 gange Senest ændret Søndag, 10 november 2013 13:06